Zaloguj

/

O badaniu

Wpływ dożylnego leczenia karboksymaltozą żelazową na śmiertelność i chorobowość z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz na jakość życia pacjentów z zawałem serca i towarzyszącym niedoborem żelaza.

Badanie INFERRCT to wieloośrodkowe, randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo niekomercyjne badanie kliniczne.
Celem badania INFERRCT jest ocena wpływu dożylnego leczenia karboksymaltozą żelazową w porównaniu z placebo na śmiertelność i zachorowalność z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz jakość życia u pacjentów z zawałem serca, a także ocena bezpieczeństwa i tolerancji leczenia.
Liczymy na to, że wyniki naszego badania wpłyną na poprawę skuteczności schematów diagnostycznych w dziedzinie kardiologii, w szczególności wśród pacjentów po przebytym zawale serca jako grupy z wysokim ryzykiem rozwoju niewydolności serca. Biorąc pod uwagę, że niedobór żelaza jest częstą patologią stwierdzaną u chorych z zawałem serca, spodziewamy się, że wdrożenie zaproponowanego algorytmu diagnostyki w tym kierunku i dawkowania dożylnego preparatu żelaza, pozwoli potwierdzić kliniczne i ekonomiczne korzyści płynące z proponowanego modelu interwencji.
Obecnie Badania kliniczne stanowią podstawę rekomendacji terapeutycznych i diagnostycznych, dążymy zatem do uzyskania wiarygodnych i przekonujących danych, które będą mogły bezpośrednio przełożyć się na praktykę kliniczną i poprawę stanu zdrowia pacjentów w grupie osób podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego skutkujące pojawieniem się zawału mięśnia sercowego, od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce. Specjalistyczna opieka w okresie pierwszych dwunastu miesięcy i monitoring poziomu żelaza we krwi pacjenta mogą okazać się fundamentalnym czynnikiem do poprawy odległego rokowania chorych po zawale w naszym kraju.
Sponsor – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Sponsorem badania INFERRCT jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który środki na sfinansowanie projektu pozyskał w ramach konkursu organizowanego przez Agencję Badań Medycznych. Badanie INFERRCT jest największym realizowanym przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wieloośrodkowym badaniem niekomercyjnym finansowanym ze środków Agencji Badań Medycznych.

Prowadzenie badań klinicznych to dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu kluczowy obszar działalności naukowej i klinicznej. Integracja zespołów pracujących na uczelni i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu stwarza możliwości współpracy oraz perspektywę skutecznej odpowiedzi na potrzeby pacjentów w fundamentalnych dziedzinach medycyny. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest również jednym z pierwszych sygnatariuszy Polskiej Sieci Badań Klinicznych powołanej przez Agencję Badań Medycznych w celu utworzenia i rozwoju ośrodków, wypracowujących wspólne standardy i modele zarządzania w podmiotach realizujących badania kliniczne w Polsce. Jednostką zapewniająca kompleksowe, akademickie wsparcie w zakresie planowania, koordynacji i zarządzania badaniem jest Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Lead Principal Investigator: prof. dr hab. Piotr Ponikowski
Wartość projektu: 29 004 682,00 zł
Wartość dofinansowania: 29 004 682,00 zł
Źródło finansowania: Badanie finansowane ze środków budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych, numer projektu 2019/ABM/01/00081

Przydatne linki

Scroll to Top